دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧
نرم افزار گلستان

 
اسناد بالادستی
اوقات شرعی
اوقات شرعی

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > مشاوره چیست؟


نسخه چاپي      ارسال به دوست    

   مشاوره چیست؟

 
    

مقدمه:

تحولات و تغییرات گسترده در عرصه‌های گوناگون علم و فن آوری و ارتباطات از مهمترین ویژگی های عصر حاضر است که آثار آن در تمامی ابعاد زندگی قابل مشاهده است. این تغییرات از طرفی موجبات آسایش انسان را فراهم می‌کنند و از طرف دیگر او را با چالش ها و مسایل فراوانی در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی مواجه می‌سازند. به گونه‌ای که انسان ها برای زندگی در دنیای امروز و رشد همه جانبه در ابعاد زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی باید از توانایی ها و مهارت های خاصی برخوردار باشند.
دانشگاه ها و محیط های دانشجویی نیز که دربرگیرنده بخش قابل ملاحظه‌ای از جوانان و نخبگان جامعه‌اند متاثر از فضای در حال گذار موجود درگیر چالش ها و دگرگونی های زیادی شده‌اند. دانشجویان دانشگاه ها به لحاظ حساسیت دوران رشد و تحصیل خود و شرایط خاص این مقطع از زندگی، به ویژه در بدو ورود به دانشگاه، فشارهای روانی و اجتماعی بیشتری را تجربه می‌کنند که از آن جمله می‌توان به گسستن از زندگی قبلی در خانواده، ورود به زندگی دانشجویی و نیاز به سازگاری با محیط دانشگاه، مدیریت مسایل تحصیلی،    معیشتی و عاطفی اشاره کرد. با عنایت به این مسایل و مشکلات و دغدغه های جامعه دانشگاهی در این خصوص، ضرورت تاسیس جایگاهی به منظور تامین و توسعه سلامت روانی در فضای دانشگاه ها و ارائه مداخلات پیشگیرانه، مشاوره ای و درمانی آشکار می‌شود.در این راستا و برای ارائه خدمات مشاوره‌ای و درمانی، مشاوره دانشجویی به عنوان متولی سلامت روان در خوابگاه ها تشکیل شده‌اند.

** تعاریف:

یکی از نیازهای اساسی انسان برای زندگی موفقیت آمیز برخورداری از آرامش و امنیت خاطر در زمینه های تربیتی، روانی و اجتماعی است. هدف اصلی راهنمایی و مشاوره تسهیل رشد شخصیتی و روانی فرد، به سمت یک بلوغ اجتماعی و تعالی بخشیدن آن است. عوامل متعددی وجود دارد که انسان ها را در ابعاد شخصی، خانوادگی، تحصیلی، شغلی و ارتباطات بین فردی به سوی مسائل و مشکلات عدیده ای سوق می دهد.

**۱ مشاور کیست:

مشاور فردی است که پس از تحصیل در رشته های علمی مربوطه، توانایی یاری رساندن به مراجعان را پیدا کرده باشد. او کسی است که زندگی و معنی آن را درک می کند، به اصول حرفه ای خود پایبند است و به ارزشهای والای انسانی و اخلاقی متعهد است.

 

 

**۲ مشاوره چیست:

مشاوره رابطه حضوری بین یک فرد متخصص با مراجعه کننده است که طی آن مشاور با استفاده از علم، دانش، مهارت و توانایی های خود به مراجعه کننده کمک می کند تا درک و شناخت بهتری از مسایل و موقعیت خود به دست آورد و به مطلوب‌ترین شکل از توانایی، استعداد و امکانات خود بهره گیرد و قادر گردد در مواجهه با پیشامدها و مشکلات زندگی به گونه ای مناسب و عاقلانه تصمیم گیری کند. حاصل این فعالیت نه تنها کمک به فرد مددجو برای رفع مشکلات اوست، بلکه رشد و تعالی شخصی و اجتماعی وی را نیز به همراه خواهد داشت.مرکز مشاوره باید سه نقش اساسی را در محیط واحد ایفاد کند. برجسته ترین این نقش ها ارایه خدمات مشاوره ای و درمانی به دانشجویانی است که مشکلات تحصیلی، رشدی یا روانشناختی را تجربه می کنند و نیاز به توجه ویژه خاصی دارند. دومین نقش پیشگیری است یعنی کمک رسانی به دانشجویان جهت شناسایی و یادگیری مهارت هایی که آن ها را در دستیابی موفق به اهداف آموزشی و آرمان های زندگی یاری کند و نقش سوم شامل حمایت و تلاش در جهت ارتقای سلامت دانشجویان در محیط واحد است.اهداف مشاوره دانشجویی به طور کلی پیشگیری از آسیبهای روانی- اجتماعی و ارتقای سطح بهداشت و سلامت روان دانشگاهیان می باشد. در این راستا اهداف اختصاصی عبارتند از:

  • ارتقاء سطح دانش و بینش روانشناختی دانشگاهیان در زمینه مسائل، مشکلات و نیازهای جامعه دانشجویی.
  • راهنمایی دانشجو در جهت شناخت صحیح توانائیها و مشکلات خود.
  • راهنمایی دانشجو در تصمیم گیری آگاهانه، علاقه و حسن انتخاب.
  • راهنمایی دانشجو در حل مشکلات رفتاری، عاطفی، شناختی، تحصیلی، خانوادگی و مسائل مربوط به ازدواج.
  • افزایش سازگاری موثر با محیط تحصیل و زندگی، توسعه روابط اجتماعی و پیشرفت تحصیلی.
  • پیشگیری از بروز و شیوع مسائل و مشکلات عاطفی رفتاری و توسعه بهداشت روانی به فضای عمومی دانشگاه و جامعه دانشگاهی.
  • ایجاد زمینه های لازم برای ارتقاء روابط میان فردی سالم در دانشگاه از طریق توجه به عوامل تعیین کننده روابط استاد، دانشجو یا کارکنان.


      

 

گروه خبری :بهداشت روان    1394/09/30 ساعت :١٠:٤٠     تعداد نمایش:608    کد خبر:٨١٧٦

 .Copyright © 2015 Farzanegan Semnan University fguSemnan.ac.ir.  All rights reserved