روزه داری در ایام کرونا:

پرسشی که این روزها زیاد وجود دارد این است که آیا روزه داری سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و بر وابتلا به ویروس کرونا اثر گذار می باشد یا خیر؟

در ابتدا باید به تاثیر روزه داری به طور کلی بر سیستم ایمنی نگاهی انداخت.

سیستم ایمنی بدن متشکل از گلبول های سفید و پروتئین هایی می باشند که مسئول حفاظت از بدن را به عهده دارند،همچنین شناسایی سلول‌ها و مولکول ‌های خودی از بیگانه و از بین بردن یا بی‌خطر کردن آن‌ها بر عهده سیستم ایمنی بدن است. با توجه به تحقیقات انجام گرفته در این زمینه و با توجه به اینکه در  روزه داری میزان کالری بدن کاهش می یابد در نتیجه کاهش متوسط کالری دریافتی،میزان فعالیت سیستم ایمنی بیشتر شده و بهتر عمل می کند وهمچنین، کاهش متوسط مصرف غذا باعث افزایش قدرت دفاعی سلول‌های روده و کاهش درد و التهاب در برابر ورود مواد آلوده و بیماری‌زا می‌شود. افراد سالم با کم کردن مقدار غذای مصرفی در حد متوسط می توانند اثرات مفیدی بر روی سیستم ایمنی داشته باشند و در افراد سالمند دارای اضافه وزن، چربی خون بالا یا فشار خون بالا، کاهش متوسط مصرف غذا از طریق کاهش تولید مواد مضر در بدن باعث افزایش فعالیت سیستم ایمنی می‌شود. 

 البته باید اضافه کرد کاهش شدید کالری یا دریافت بیش از حد کالری های مضر همچون غذاهای سرخ کردنی یا قندی، موجب تضعیف سیستم ایمنی و سوء عملکرد سیستم ایمنی می شود.

حال به رابطه روزه داری و تاثیر آن در مواجه با ویروس کرونا میپردازیم:

با توجه به شرایط حال حاضر باید گفت افراد عادی و فاقد بیماری می‌توانند با رعایت بهداشت فردی و حفظ رژیم غذایی سالم روزه بگیرند.

در واقع دو اصل مهم  در رابطه با کرونا "مواجهه" و" رعایت" است،که در این صورت افراد باید بدانند روزه داری سبب ابتلا به کرونا نمیشود بلکه سهل انگاری در رعایت پیام های بهداشتی و بیرون رفتن های غیر ضروری خطر ابتلا به این ویروس را چند برابر می‌کند. اگر روزه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی گرفته شود به نظر نمی رسد مشکلی داشته باشد.

در نتیجه اگر فرد سالمی خواهان گرفتن روزه در شرایط فعلی می باشد باید چند نکته را مد نظر داشته باشد:

  • گرفتن روزه بدون سحری در ماه رمضان اصلا توصیه نمی شود و افراد روزه دار باید حتما وعده سحری را میل کنند.
  • استفاده از مایعات بیشتر در زمان افطار و استفاده از سبزیجات تازه در رژیم غذایی به روزه داران توصیه می شود.
  • از همه چیز بهتر این است که افراد در ایام ماه مبارک رمضان تا حد امکان برای پیشگیری از کرونا در خانه بمانند و موازین بهداشتی را نیز رعایت کنند.

ولی باید در نظر داشت با تمام این شرایط ویروس کرونا،یک ویروس ناشناخته است و هنوز آن قدر مطالعه روی آن صورت نگرفته و اطلاعات مربوط به این بیماری به تدریج، تکمیل می شود اما یک مقدار اطلاعات در مورد بیماری‌هایی شبیه به این بیماری از جمله سارس وجود دارد، که تا حدودی براساس آن تصمیم گیری می شود.

در نتیجه نظر قطعی نمی توان داد که روزه گرفتن بر شیوع بیماری کرونا و ابتلا به این بیماری به چه صورت است.پس بهتر است که برخی نکات را مد نظر داشت از جمله اینکه، در برخی افراد که سن بالاتری دارند ممکن است به دلیل اینکه مایعات کمتری مصرف می کنند، حلق و گلوی آنان دچار خشکی شود و این موضوع یک مقدار شانس آسیب پذیری را افزایش می دهد.

و همچنین با توجه به اینکه بیماران قلبی عروقی، فشارخون بالا، بیماران سرطانی، نقص ایمنی،بیماران دیابتی و غیره که بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماریهای ویروسی از جمله کرونا هستند، پیش از اقدام به روزه داری باید با پزشک معالج خود مشورت کنند.